Orientační název pro fotku

Obec Terezín

Obec s vinařskou tradicí na Jižní Moravě

Kultura, tradice

Lidový kroj

Mužský kroj

Za starodávna velmi jednoduchý a pohodlný. Tvořila jej konopná košile s malým límečkem, s rukávy, které sahaly kousek pod lokty a jejichž konce byly otřepeny. Kalhoty byly konopné třaslavice, které sahaly po kotníky a opět byly na konci otřepené. Opásané byly řemenem a přes ně se nosila modrá plátěná zástěra. Na hlavě muži nosili malý černý klobouk a na nohách pantofle. Spodní prádlo se nenosilo, v tomto oblečení se i spalo a tak vstávání bylo rychlé.
Mnohem dražší a okázalejší bylo oblečení na svátek. Bílá košile ušitá z tenkého plátna, měla široké rukávy zdobené dírkovaným vyšíváním, Na košili se nosila červená kordule, po okrajích vyšívaná žlutým hedvábím. Na krk se  vázal červený šátek s třásněmi. Kalhoty byly úzké modré na předu s trojúhelníkovým vyšíváním. K opásání byl používán dlouhý řemen vykládaný žlutými cvoky. Za "punt" se zastrkoval bílý vyšívaný šátek. Hlavu zdobil malý černý klobouček ozdobný asi 6 metrů dlouhými "šmukami" a ve předu byla vonička z umělých květin.,rozmarýna a dva dlouhé bílé kosárky z kohoutího ocasu.
Mužský kroj nedoznal do dnešních dob žádných výrazných změn, pouze v barevnosti a zdobení. Kroj se však již téměř nepoužívá, pouze na hody si stárci oblékají tento oděv, který pro ně pečlivě připravují jejich babičky nebo prababičky.
V současné době je pořízení takového kroje velmi nákladnou finanční záležitostí.Zřídka je pořizován nový, spíše se dědí z generace na generaci.

Ženský kroj

Všední kroj byl také jednoduchý, nosil se rubáš, což byla úzká ke kolenům sahající sukně. Na rubáš se oblékaly konopné rukávce s přišitým obojkem. Obojek i rukávce byly zdobeny výšivkou pod krkem se zavazovaly bílou šňůrkou. Sukně se nosily barchetové nebo tištěné, obyčejně dvě až tři. Na sukních byla zástěra z bílého plátna, široká, nahoře navrapená. Na hlavě ženy nosily květovaný šátek.
Naproti tomu kroj sváteční byl velmi pestrý a krásně vyšívaný, většinou si jej děvčata vyšívala sama. Rukávce byly z jemného plátna, později z molu. Rukávy se zavazovaly nad lokty a byly vyšívány různými motivy. Kolem krku se uvazovaly široké vyšívané šňůrky. Na rukávce se oblékala kordule, dříve z tibetu později z hedvábí.Sukně se nosily modré, růžové, červené, sahaly pod kolena a pod nimi se nosilo až šest bílých naškrobených spodniček.Zástěry se nosily modré, později černé s bohatým vyšíváním. Na hlavě se nosil velký barevný šátek a pod ním bílý čepec .
Také ženský kroj nedoznal mnoho změn. Pouze rukávce jsou bohatě vyšívané dírkovými vzory. Kordule je barevnější a hustě pošitá perličkami. Sukně je červená se žlutými květy a na černé zástěře je přední díl bohatě zdoben ruční výšivkou.
Také tento kroj nosí děvčata již pouze na hody a slavnostní události. Je velmi náročný a jeho výroba trvá několik měsíců. Oproti mužskému kroji je také mnohem dražší.



ARSY line