Orientační název pro fotku

Obec Terezín

Obec s vinařskou tradicí na Jižní Moravě

Spolek Terezínských vinařů z. s.

Spolek Terezínských vinařů navazuje na tradici předků, kteří v roce 1941 založili spolek s názvem „Vinařská besídka Terezín“. Současní, převážně mladí vinaři, se řádně zaregistrovali jako občanské sdružení „Spolek Terezínských vinařů“. Toto uskupení je otevřeným spolkem vítající další zájemce do svých řad, kteří budou ochotni nejenom ochutnávat, ale také přiložit ruce k dílu a tím přispět ke spoluutváření kulturního a společenského života v obci. O spolku je vedena kronika, kde jsou zaznamenávány všechny její činnosti jak pro současnou, ale i pro budoucí generaci.

Víno a vinné sklepy patří k Terezínu snad odedávna. Vinná réva se začala pěstovat současně se vznikem a založením obce za panování Marie Terezie. Vinné sklepy se soustřeďují do areálu Písečňák, kde tvoří tři svérázné kaskádovité uličky, které tvoří nedílnou součást obce.

Členové Spolku Terezínských vinařů v průběhu celého roku zajišťují místní malé ochutnávky vín, organizují svatomartinskou ochutnávku, prezentují se v hodovém průvodu ve svých typických modrých zástěrách a v místním kostele mívají pravidelné svěcení vína a mši svatou za vinaře. Vinaři pořádají každoroční Společenský večer – vinařský ples s bohatou hodnotnou tombolou. Hlavní událostí je pořádání „Dne otevřených sklepů“. I. ročník se uskutečnil v roce 2006. Téměř ve dvaceti otevřených sklepech jsou nabízeny skvosty místních vinařů, které si oblíbili jak pravidelní, ale i náhodní návštěvníci ze vzdálenějších míst naší vlasti. Vinaři se prezentují se svými vzorky vín na výstavách vín v okolních obcích, pro členy jsou zajišťovány exkurze, besedy a přednášky o vinohradnictví.

Naši vinaři Vás rádi uvítají, jsou srdeční a pohostinní. Poznejte osobně tyto vinaře, jejich vína a pozvěte i své přátele.

Předseda spolku: Tomáš Slabý

web: www.vinariterezin.cz